تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی :

ماشین ظرفشویی یکی از پر کاربرد ترین وسایل آشپزخانه به شمار می آید . این وسیله کار شستن ظرف‌ها را آسان‌تر می‌کند. کافی است قبل از خواب، ظرف‌های کثیف را درون ماشین ظرفشویی بگذارید . صبح از خواب بلند شوید و ظرف‌های تمیز و شسته‌شده را تحویل بگیرید . ماشین‌ظرفشویی مانند بقیه وسایل برقی دچار اشکال می‌شود.

یکی از رایج‌ترین مشکلات این وسیله، عدم تخلیه آب است . درصورت مواجح شدن با این مسئله چگونه آن را برطرف کنیم؟

 • علت این مشکل چیست؟
 •  راه‌های پیشگیری از آن کدامند ؟

در ادامه با ایران کمپانی همراه باشید تا درباره مسائل مربوط به تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی بیشتر بدانید .

تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

فرایند تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی :

تخلیه نشدن آب زمانی اتفاق می‌افتد که آب جمع شده در ماشین ظرفشویی، در مسیر خروجی دچار مشکل شود.

این مسئله دلایل مختلفی دارد :

 1. مسدود شدن فاضلاب یا فیلتر می‌تواند راه خروج آب را ببندد
 2. ممکن است لوله‌ تخلیه دچار گرفتگی شده‌باشد
 3. گاهی بعضی از قطعات مهم مثل پمپ، شیربرقی و … ایراد پیدا می‌کنند

در این شرایط یک فرد متخصص و باتجربه باید اقدام به تعویض قطعات کند.

علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی :

مواقعی پیش می آید که آب کف ماشین ظرفشویی جمع شده و تخلیه نمی‌شود. خرابی قطعات ماشین ظرفشویی می‌تواند منجر به بروز این مشکل شود. در اکثر موارد این مسئله به علت استفاده نادرست و غیراصولی از ماشین ظرفشویی اتفاق می‌افتد. در ادامه علت‌های اصلی به وجود آمدن این مشکل را بررسی می‌کنیم.

 • گرفتگی در فیلتر ماشین ظرفشویی :

فیلتر یک محفظه پلاستیکی است. این محفظه زیر آخرین سبد ماشین ظرفشویی قرار دارد. فیلتر ته‌مانده و موادغذایی ریز را به خود جذب می‌کند. به مرور زمان موادغذایی بین بافت‌های فیلتر رسوب می‌کند. رسوب‌گذاری مانع عبور آب از فیلتر می‌شود. در نتیجه آب کف ماشین ظرفشویی جمع شده و خارج نمی‌شود.

 • گرفتگی در پمپ تخلیه :

پمپ تخلیه پشت پنل ماشین ظرفشویی قرار دارد.این قطعه یک بازو و یک قطعه الکترومغناطیسی دارد. پمپ به کمک این دو قطعه، کار تخلیه آب را انجام می‌دهد. در بعضی مواقع تکه‌های موادغذایی مسیر پمپ را مسدود می‌کند. در این شرایط امکان خروج آب وجود ندارد. آب کف ماشین ظرفشویی جمع می‌شود. توجه کنید موادغذایی که مسیر پمپ را مسدود کرده به سرعت پاک‌سازی کنید. درغیراین صورت ممکن است پمپ دچار سوختگی شود.

 • گرفتگی در شلنگ تخلیه :

شلنگ تخلیه پشت ماشین ظرفشویی قرار دارد. یک سر این شلنگ به پمپ و سر دیگر آن به لوله فاضلاب شهری متصل است.آب داخل ماشین ظرفشویی از طریق پمپ تخلیه وارد شلنگ می‌شود. گاهی اوقات ته‌مانده غذا و موادغذایی ریز باعث انسداد شلنگ تخلیه می‌شود. یکی دیگر از دلایل گرفتگی مسیر شلنگ خم‌شدن یا پیچ‌خوردگی است. در این شرایط آب به درون پمپ رفته و از آنجا به محفظه ماشین ظرفشویی برمی‌گردد. به دلیل عدم وجود راه خروج، آب کف ماشین ظرفشویی جمع می‌شود.

 • گرفتگی لوله فاضلاب :

لوله فاضلاب، زیر سینک ظرفشویی قرار دارد. در صورتی‌ که فیلتر، پمپ و شلنگ سالم باشند، مشکل ممکن است از لوله فاضلاب باشد. مسیر لوله فاضلاب با ته‌مانده موادغذایی، آشغال و چربی بسته می‌شود. شیرآب ظرفشویی را باز کنید. اگر آب به‌درستی پایین نمی‌رود، لوله فاضلاب دچار گرفتگی شده‌است. در این‌ صورت آب مسیر لوله، شلنگ و پمپ را طی کرده و به محفظه بازمی‌گردد. به همین دلیل کف ماشین ظرفشویی پر از آب است.

 • پیشگیری از مشکل تخلیه آب ماشین ظرفشویی :

آگاهی از روش‌های پیشگیری همیشه باعث کاهش خسارت و صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود. پیشگیری از مشکل تخلیه آب ماشین ظرفشویی روش‌هایی دارد. برای آشنایی با این روش‌ها در ادامه با ما همراه باشید.

_ ماشین ظرفشویی را زیاد روشن و خاموش نکنید. این مسئله باعث کاهش طول عمر پمپ تخلیه می‌شود. صبر کنید تا همه ظرف‌های کثیف جمع شوند. ظرف‌ها را درون ماشین بچینید و بعد آن را روشن کنید.

_ فیلتر ماشین ظرفشویی باید به صورت دوره‌ای چک شود. چند وقت یکبار فیلتر را از محل نصب آن خارج کنید. فیلتر را به خوبی تمیز کنید و دوباره نصب کنید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

 • تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی :

ماشین ظرفشویی سه فیلتر اصلی دارد. یکی از آنها ریز، دومی درشت و سومی، فیلتر اصلی است. فیلتر ریز از نشستن دوباره ته‌مانده غذا روی ظرف‌های شسته شده جلوگیری می‌کند. فیلتر درشت، اجازه نمی‌دهد تکه‌های درشت غذا مانند هسته خرما، زیتون یا تکه های استخوان عملکرد دستگاه را مختل کند. در مرحله‌ای از شست‌وشو فشار آب زیاد است. فیلتر اصلی دراین مرحله، مانع از ورود موادغذایی به دستگاه می‌شود.

برای خارج کردن و شست‌وشوی فیلتر از دفترچه راهنما کمک بگیرید. ماشین ظرفشویی باید خالی باشد. سبد طبقه پایین را خارج کنید یا تا انتها بیرون بکشید. فیلتر را طبق مراحل گفته‌شده در دفترچه راهنما خارج کنید. فیلتر را درون محلول شوینده که از قبل آماده کرده‌اید، قرار دهید . پس از چند دقیقه فیلتر را از محلول خارج کنید . با آب ولرم فیلتر را به خوبی آب‌کشی کنید. در مرحله بعد، بدنه فیلتر را به کمی سرکه و جوش‌شیرین آغشته کنید. از یک برس یا مسواک نرم استفاده کنید و به آرامی روی بدنه فیلتر بکشید. مجدد فیلتر را آب‌کشی کنید. با یک دستمال نخی فیلتر را کاملا خشک کنید. در آخرین مرحله فیلتر را در جای خود نصب کنید .

علاوه بر فیلترهای گفته‌شده،فیلتر ورودی آب نیز باید تمیز شود. این فیلتر سر راه لوله ورودی آب قرار دارد. با گذر زمان فیلتر ورودی لوله آب رسوب می‌گیرد. رسوب لوله‌ها باعث می‌شود فشار آب کاهش پیدا کند. به همین دلیل نظافت دوره‌ای این فیلتر مهم است. برای تمیز کردن این قسمت، آب ماشین ظرفشویی را ببندید. در مرحله بعد ماشین ظرفشویی را از برق بکشید. لوله ماشین ظرفشویی را از محل قرارگیری خارج کنید. فیلتر ورودی آب به قسمت خروجی آب متصل است. فیلتر را جدا کرده و با آب بشویید. دقت کنید که رسوبات به خوبی شسته‌ شوند. فیلتر را سر جای خود نصب کنید.

_ ماشین ظرفشویی را در دوره‌های منظم سرویس کنید . برای این کار می‌توانید از افراد متخصص در نمایندگی ماشین ظرفشویی یا در ایران کمپانی کمک بگیرید.

راهکارهای برطرف کردن مشکل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی :

طبق آنچه گفته‌شد، تخلیه نشدن آب دلایل مختلفی دارد. براساس علت مشکل راه‌حل‌های مختلفی ارائه می‌شود. شدت نقص در قطعه آسیب‌دیده را بررسی کنید. در صورتی که می‌توانید خودتان آن را برطرف کنید. در غیر این صورت از یک فرد متخصص در این زمینه کمک بخواهید. ماشین ظرفشویی وسیله گران‌قیمتی است. بی‌تجربگی و نداشتن مهارت کافی، باعث آسیب به این وسیله برقی می‌شود. پس در تعمیر و رسیدگی به آن دقت کنید. برای آشنایی با روش‌های حل مشکل تخلیه نشدن آب در ادامه با ما همراه باشید.

ابتدا به کمک یک کاسه و لگن آب کف ماشین ظرفشویی را تخلیه کنید. با یک دستمال کف ماشین ظرفشویی را خشک کنید.

اگر فیلتر ماشین ظرفشویی معیوب بود ، به روش زیر عمل کنید:

فیلتر ماشین ظرفشویی را خارج کنید. به همان روشی که قبلا گفته‌شد فیلتر را تمیز کنید. در نهایت فیلتر را مجدد در جای خود نصب کنید. در صورتی که مهارت و تجربه کافی در این زمینه ندارید از یک متخصص کمک بگیرید.

اگر پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی معیوب بود به روش زیر عمل کنید:

برای تعمیر پمپ، ابتدا پیچ‌های پوسته پمپ را بازکنید. پمپ را بیرون بیاورید. داخل پمپ یک پروانه وجود دارد. پروانه را چک کنید و از سالم بودن آن مطمئن شوید.پمپ تخلیه را به وسیله برق شهری تست کنید. درصورت روشن نشدن، قطعه معیوب است. برای تعویض آن اقدام کنید. توصیه ما این است که برای تعویض پمپ از یک متخصص کمک بگیرید. پمپ قطعه مهمی در ماشین ظرفشویی است. درصورت آسیب دیدن خسارت زیادی به بار می‌آورد.

اگر شلنگ ماشین ظرفشویی معیوب بود به روش زیر عمل کنید :

آب و برق ماشین ظرفشویی را چک کنید. شلنگ را از پشت دستگاه جدا کنید. داخل دستگاه کمی آب‌جوش بریزید. مطمئن شوید تمام آشغال و موادغذایی از شلنگ خارج شود. شلنگ را دوباره در جای خود نصب کنید. آب و برق ماشین ظرفشویی را وصل کنید. ماشین را روشن کنید. برنامه کوتاه مدتی برای آبکشی روی دستگاه تنظیم کنید. از این طریق اطمینان حاصل کنید مشکل شلنگ برطرف شده. گاهی اوقات مسیر شلنگ به دلیل ته‌مانده‌ها مسدود نشده. خم‌شدگی یا پیچ‌خوردگی باعث انسداد شلنگ شده‌است. خم‌شدگی یا پیچ خوردگی را برطرف کنید. برای جلوگیری از تکرار مجدد مشکل فاصله دیوار با پشت ماشین ظرفشویی را تنظیم کنید. درصورتی که برای بازکردن یا پاک‌سازی شلنگ، مهارت یا تجربه کافی ندارید از یک متخصص کمک بگیرید. اگر شلنگ نیاز به تعویض داشت، حتما از یک متخصص درخواست کنید.

اگر لوله فاضلاب معیوب بود به روش زیر عمل کنید:

برای تعمیر یا تعویض لوله فاضلاب از یک متخصص کمک بگیرید. لوله فاضلاب باید از زیر سینک ظرفشویی باز شود. به‌ صورت کامل پاک‌سازی و جرم‌گیری شود. مجدد در جای خود نصب شود. تست شود تا آب را به خوبی انتقال دهد. گاهی به دلیل کهنه شدن لوله‌ها، سیستم فاضلاب باید تعویض شود. در این شرایط پاک‌سازی و جرم‌گیری بی‌فایده است.


شماره تماس برای ثبت درخواست : 02122251254

شماره تعمیر کار یخچال جنرال الکتریک در تهران


نکات مهم در استفاده از ماشین ظرفشویی برای پیشگیری از مشکل عدم تخلیه آب :

ماشین ظرفشویی مدام در حال شست‌وشو است. با این حال خود دستگاه به نظافت و شست‌وشو نیاز دارد. موادغذایی ریز و ته‌مانده‌ها در دیواره‌های ماشین ظرفشویی گیر می‌کنند. با هر بار شست‌وشو این مواد وارد مجرای خروجی آب می‌شود. برای پیشگیری از این مسئله محفظه داخلی ماشین ظرفشویی را پس از هربار استفاده تمیز کنید. برای این کار از نوشابه استفاده کنید. مقداری نوشابه را کف ماشین ظرفشویی بریزید. تنظیمات دستگاه را روی حالت آب داغ و خشک‌کن قرار دهید. دستگاه را روشن کنید. می توانید از کمی سرکه استفاده کنید. در محفظه شوینده کمی سرکه بریزید. این کار به جرم‌گیری و نظافت ماشین ظرفشویی کمک می‌کند .

قبل از قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی ذرات درشت را از روی آنها پاک کنید. هنگام قرار دادن ظروف کریستال در ماشین ظرفشویی دقت کنید. برای این ظروف، حرارت را خیلی بالا نبرید و ملایم تنظیم کنید. این ظروف در برابر گرما می‌شکنند. شیشه خرده‌ها می‌تواند به مجرای خروجی آب آسیب برساند .

تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی یک وسیله کاربردی در آشپزخانه است. این وسیله را در دوره‌های زمانی منظم سرویس کنید. این کار از بروز مشکلات فنی جلوگیری می‌کند. علاوه‌براین باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود. علت اصلی تخلیه نشدن آب در ماشین ظرفشویی گرفتگی مجرای خروجی آب است. بعد از هر بار استفاده، محفظه داخلی ماشین ظرفشویی را جرم‌گیری کنید. فیلتر آب را در دوره‌های منظم نظافت کنید. شلنگ خروجی آب را در حالت صاف قرار دهید. گرفتگی لوله فاضلاب را چک کنید. اگر قطعه‌ای دچار نقص شد از فرد متخصص کمک بخواهید. در این شرایط تخلیه آب ماشین ظرفشویی دچار مشکل نمی‌شود .

ایران کمپانی یکی از مراکز تخصصی تعمیرات لوازم خانگی با داشتن کادری مجرب همیشه و همه جا در خدمت شما عزیزان برای کمک رسانی و برطرف کردن مشکلات لوازم خانگی می باشد .