تست و تعویض سنسور یخچال

سنسور های یخچال با فعالیت خود ، روی دما و عملکرد آن اثر می گذراند . برای آشنا شدن با سنسور یخچال و نحوه ی آگاهی از سلامت آن ها ، با ما در این مطلب همراه باشید .

سنسور یخچال چیست؟

سنسور یخچال جزو مهم ترین قطعاتی است که در آن  وجود دارد . سنسور ها از آن دسته قطعاتی هستند که اطلاعات مهمی را در یخچال نشان می دهند . هر سنسور وظیفه ی متفاوتی نسبت به دیگری دارد . در هر یخچال فریزری بسته به نیاز هایی که دارد ، سنسور های مختلفی به کار برده شده است .

در اصل سنسور ها برای حفظ اجزای اصلی یخچال و محافظت بهتر از مواد غذایی طراحی شده اند .

سنسور دما ساده ترین سنسوری است که در یخچال و فریزر وجود دارد .

در صورتی که متوجه خرابی هریک از سنسورهای یخچال خود شدید حتما برای تعمیر یخچال از متخصصین مجرب ایران کمپانی کمک بگیرید .

کار سنسور یخچال چیست؟ 

کار سنسور یخچال این است که اطلاعات مهم یخچال را نمایش دهد . درواقع سنسور ها حسگر هایی هستند که باعث بهتر شدن عملکرد یخچال و فریزر می شوند . این کارایی متناسب با نوع سنسور و محل قرارگیری آن متفاوت است.

سنسور هایی که در یخچال و فریزر به کار رفته اند ابتدا شرایط نقطه خاص را بررسی می کنند و اطلاعات محل مورد نظر را به دست می آورند . این اطلاعات را وقتی دریافت کردند به بخش مقصد ، سیگنال های خاصی می فرستند . به عنوان مثال در سنسور تشخیص و اندازه گیری دما ، یک دماسنج الکترونیکی به کار رفته که دمای داخل یخچال را اندازه گیری می کند . سپس دمایی که توسط دماسنج گرفته شده با دمای تنظیم شده مقایسه می شود . اگر که دمای یخچال از دمای تنظیم شده کمتر یا بیشتر باشد ، موتور فعالیت خود را بسته به نیاز افزایش یا کاهش می دهد .

انواع سنسور یخچال فریزر

انواع سنسور های یخچال و فریزر با یک دیگر متفاوت هستند . هر یک از سنسور ها کارایی های مخصوصی دارند که روی فعالیت یخچال اثر می گذارند . این سنسور ها در هر قسمت از یخچال و فریزر وجود دارند و هر کدام به نوعی با فعالیت خود به سالم ماندن مواد غذایی و اجزای مهمی مانند موتور یخچال کمک می کنند .  در ادامه با 6 سنسور مهم یخچال آشنا می شویم .

سنسور دما یخچال :

سنسور دما یخچال ، مهم ترین سنسور در آن می باشد که وظیفه ی آن اندازه گیری دمای مناسب یخچال است . معمولا افراد دمای یخچال خود را بسته به نیازی که دارد روی عدد خاصی قرار می دهند . حال اگر دمای یخچال از دمای تنظیم شده بیشتر یا کمتر شده باشد ، سنسور دما شروع به فعالیت می کند .

سنسور دما سیگنال های خاصی را تولید کرده و آنها را به کمپرسور یخچال ارسال می کند . کمپرسور سیگنال ها را دریافت و بررسی کرده و با توجه به دستور داده شده عمل می کند . . کاهش دما و افزایش دما، از نتایج دریافت این سیگنال‌ها هستند.

کمپرسور تلاش می کند تا دمای هوایی که خود تولید کرده را با دمای تنظیم شده یکسان کند . زمانی که دما یکسان شد برای توقف کار کمپرسور مجددا پیامی ارسال می شود .

سنسور دما فریزر :

سنسور دمای فریزر کارکردی مشابه به سنسور یخچال دارد . این سنسور با اندازه گیری دمای داخل فریزر بررسی میکند که دمای مناسب آن چقدر باید باشد . در صورتی که دما داخل فریزر با دمای تنظیم شده مغایرت داشت ، سیگنال های خاصی به کمپرسور ارسال می گردد تا دما را تغییر دهد .  سنسور دمای فریزر ، حساس تر از سنسور دمای یخچال است . این قطعه برای اینکه نگذارد مواد غذایی درون فریزر خراب شوند ، از هر گونه تغییر دما جلوگیری می کند .

سنسور دمای محیط

سنسور دمای محیط یا سنسور محیطی ، یکی دیگر از سنسورهایی می باشد که داخل یخچال فریزرقرار دارد . به طور معمول درون تمامی یخچال‌ها و فریزرها ، سنسور دمای محیطی وجود دارد.  وظیفه این قطعه  اندازه گیری دمای محیط داخلی یخچال و فریزربوده و سپس پس از اندازه گیری مقدار دما را به صورت یک گزارش کامل به برد اصلی یخچال ارسال می‌کند. این سنسور هم مثل سنسورهای دیگر، بر اساس سیگنال‌های خاص خود عمل می‌کند.

سنسور دمای محیط برای تنظیم عملکرد قطعات دیگر مانند فن اهمیت بالایی دارد. برای مثال زمانی که دمای هوای یخچال یا فریزر زیاد می شود ، این سنسور شروع به کار می‌کند. سنسور دمای هوای داخل محفظه را  به طور دقیق اندازه گیری کرده و به‌ وسیله سیگنال‌های تولیدی خود یک گزارش کامل برای برد یخچال ارسال می‌کند. سپس برد با توجه‌ به این اطلاعات نیازهای یخچال و فریزر را تشخیص می‌دهد. در این لحظه برد یخچال به موتور بر اساس یک دستور العمل فرمان می دهد که شروع به کار کند .

موتور با تولید سرمای بیشتر، دمای یخچال یا فریزر را کاهش می‌دهد و دمای محیط متعادل می شود .

سنسور دیفراست یخچال و فریزر :

یکی از کارآمدترین سنسورهای موجود درون یخچال‌ها و فریزرها ، سنسور دیفراست است. سنسور دیفراست با عملکرد خود در حوزه برفک‌زدایی ، از یخچال و مواد غذایی داخل آن محافظت می‌کند. علت های مختلفی وجود دارد که یخچال ها با مشکل برفک مواجه شوند . دلایلی مثل مشکل در اواپراتور ، خرابی در لوله مویی و خرابی برد اصلی یخچال باعث می شود که سیستم دیفراست کار نکند . سیستم دیفراست یخچال و فریزر اگر ‌که خراب شود، مشکل بزرگی ایجاد می‌کند . باعث می شود قسمت ‌های مختلف یخچال ، برفک ‌بزند و درکل عملکرد یخچال متوقف ‌شود .

وظیفه سنسور دیفراست ازبین‌بردن برفک‌های درون یخچال و فریزر می باشد . این سنسور بر اساس تنظیمات خود در  زمان‌های مشخص ، شروع به کار می‌کند . نحوه کارکردن این سنسور به‌این‌ترتیب است . سنسور دیفراست با بررسی بخش‌های مختلف یخچال ، متوجه وجود برفک می‌شود . سپس با ارسال یک گزارش به برد اصلی یخچال شروع به کار می‌کند . اولین مرحله این است که به موتور و کمپرسور یخچال دستور توقف می دهد .

زمانی که کار این بخش ها متوقف شود ، دمای یخچال افزایش پیدا می کند .

سپس سنسور دیفراست با آب کردن برفک‌ها، آنها را از یخچال خارج می‌کند . در آخر موتور و کمپرسور به طور مجدد شروع به کار می‌کنند .

سنسور درب یخچال :

سنسور درب یخچال  با این که عملکرد ساده ای دارد اما سنسور مهمی است . این سنسور در درب یخچال قرار دارد و مشرف به همه ی قیمت های آن است . این سنسور یک زمان مشخص برای باز ماندن درب یخچال در نظر می‌گیرد . به عنوان مثال این سنسور در فریزر و یخچال‌های سامسونگ بعد از گذشت دو دقیقه فعال می‌شود . اگر ‌که درب یخچال یا فریزر باز بماند ، این سنسور شروع به کار می‌کند و نشانه کارکردن این سنسور ، صدای آلارمی است که از یخچال بلند می‌شود . البته این سنسور در همه ی یخچال ها به یک شکل کار نمی کند ؛ در برخی مدل ها به وسیله ی صدا ، آلارم می دهد و در برخی دیگر توسط چراغ‌های مخصوص و رنگی عمل می کند .

سنسور درب یخچال از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که در صورت باز ماندن درب یخچال و فریزر، به شما هشدار می‌دهد . در یخچال‌های قدیمی چون که این سنسور وجود ندارد ، اگر درب یخچال باز بماند و شما متوجه نشوید ممکن است مواد غذایی داخل آن خراب شوند و همچنین به قطعات داخلی یخچال آسیب جدی وارد شود . زمانی که درب یخچال یا فریزر باز بماند ، هوای گرم وارد آن ها می‌شود . هوای گرم وارد شده علاوه بر مواد خوراکی، به سنسورهای دیگر و قسمت های مهمی مانند اواپراتور آسیب می‌زند . اولین نتیجه ای که باز ماندن دائمی درب یخچال و فریزر به همراه دارد ، افزایش برفک‌ها در قسمت‌های مختلف آن است. پس به همین دلیل است که این سنسور اهمیت بالایی دارد. توجه داشته باشید در صورت خراب‌شدن این سنسور به ‌سرعت برای تعمیراقدام نمایید و از متخصصین مجرب ایران کمپانی مشاوره بگیرید .

سنسور دیسپنسر

سنسور دیسپنسردر یخچال‌ ، مربوط به بخش آب ‌سردکن است و در اکثر یخچال ها وجود دارد . البته در فریزرها این سنسور به قسمتی که یخ تولید می‌کند ، مربوط است . این سنسور با فعالیت هوشمند خود می‌تواند حضور لیوان را تشخیص دهد . سپس باتوجه‌ به دستوری که سنسور دیسپنسر ارسال کرده ، آب یا یخ از محفظه مخصوص داخل لیوان ریخته می‌شود . آب‌سردکن و یخ‌ ساز اگر ‌که سنسور دیسپنسر خراب شود ، به‌درستی کار نمی‌کنند . برای تعمیر این سنسورها بهتر است که از تعمیرکار حرفه‌ای ایران کمپانی کمک بگیرید .

علت خرابی سنسور یخچال

عواملی که می تواند باعث خرابی سنسور یخچال شوند :

 1. باز ماندن بیش از حد درب یخچال و افزایش دمای یخچال
 2. آسیب دیدگی و یا کار نکردن ترموستات و تشکیل برفک
 3. عدم گردش هوای مناسب و عدم وجود سرمایش مناسب به دلیل خرابی دیفراست

نحوه تست سنسور یخچال

در برخی موارد علامت ‌های خاصی در عملکرد یخچال ایجاد می‌شود که نشان ‌دهنده وجود یک خرابی است . برای اینکه مشکل یخچال را در یابید ، باید سنسورهای مختلف داخل آن را تست کنید تا متوجه سلامت یخچال بشوید .

برای تست سنسور دمای یخچال و فریزر، می‌توانید دمای آنها را بررسی کنید. بهتر است که دما را افزایش یا کاهش دهید و به تغییرات به وجود آمده در یخچال توجه کنید . اگر دما تغییر پیدا کرد اما هوای داخل محفظه یخچال و فریزرهیچ تغییری درش ایجاد نشد، نشان می دهد که سنسور دمای یخچال و فریزر دارای مشکل است.

سنسور محیطی نیز اگر دچار مشکل شده باشد ، علائم خاصی را نشان می‌دهد. زمانی که یخچال شما بیش از اندازه برق مصرف کند، نشان دهنده یک مشکل جدی در سنسور محیطی است .

تست سنسور دیفراست نیز، کار بسیار ساده ای است . زمانی که داخل یخچال یا فریزر شما برفکی وجود نداشته باشد ، سنسور دیفراست به‌ درستی کار می‌کند . اما اگر زمانی یخچال برفک بزند و برفک‌زدایی انجام نشود ، سیستم دیفراست با یک مشکل جدی مواجه می شود . البته این را هم بدانید که تست این سنسورها یک کار کاملا تخصصی است . به همین دلیل بهتر است که این کار را به یک فرد متخصص بسپارید . متخصصینی که در شرکت ایران کمپانی هستند در این حوزه آگاهی و مهارت بسیار بالایی دارند و می‌توانند به ‌آسانی سنسورهای یخچال شما را تست کنند .

شما می‌توانید به‌ وسیله دستگاه اهم متر یا مولتی متر، سلامت سنسورها را بررسی نمایید . برای انجام این کار کافی است که به سنسورها دسترسی داشته باشید . با جداکردن سیم‌های مخصوص از سنسورها و متصل‌کردن آنها به این دستگاه ، می‌توانید از سلامت سنسورها اطلاع پیدا کنید .

خطاهای خرابی سنسور یخچال فریزر :

برای اینکه بتوانید خطاهای یخچال فریزر را رفع کنید باید معنی هر خطا را بدانید . خوشبختانه یخچال ها جدید به گونه ای طراحی شده اند که اگر مشکلی در آن ها به وجود بیاید ، بر روی صفحه نمایش کد خطا را نشان می دهند . در نتیجه به راحتی می توان مکان و علت خرابی را پیدا کرد . توجه داشته باشید که در برندهای مختلف این ارورها متفاوت است . در اینجا خطا هایی را معرفی کردیم که معمولا در یخچال های مشترک هستند :

 • E1: خطای سنسور محیطی فریزر
 • E2: خطای سنسور محیطی یخچال
 • E4: خطای سنسور دیفراست فریزر
 • E5: خطای سنسور دیفراست یخچال
 • E6: خطای سنسور بیرونی یا محیطی یخچال فریزر
 • E7: خطای سنسور کشوی مجزا داخل یخچال
 • E13: خطای سنسور رطوبت
 • E24: خطای سیستم دیفراست فریزر
 • E25: خطای سیستم دیفراست یخچال

جدول اهم سنسور یخچال

سنسور ها را زمانی که به یک دستگاه اهم متر متصل کنید ،

روی این دستگاه یک عدد مشخص ظاهر می‌شود . می‌توانید به‌ وسیله این عدد از سالم بودن یا خرابی سنسورهای مختلف یخچال خود آگاه شوید . این عدد در یخچال‌های مختلف متناسب با قطعات داخلی آنها ، متفاوت است . برای مثال در صورت سلامت یخچال‌های سامسونگ این عدد روی ۵ قرار می ‌گیرد .

نتیجه تست سلامت سنسورهای یخچال و فریزر در برندهای مختلف ، عددهای متفاوتی را به شما نشان می‌دهد . اما به طور کل این عدد در یخچال‌های مختلف بین ۲ الی ۱۰ قرار دارد . برای اینکه از نتیجه صحیح تست سنسور مربوط به یخچال و فریزر خود مطلع شوید ، می‌توانید از کارشناسان مجرب ایران کمپانی کمک بگیرید .

آموزش تعویض سنسور یخچال

1 . یخچال را از برق بکشید

نکته : مواد غذایی که امکان خرابی آن ها زیاد است را از یخچال خارج کنید و به یک مکان خنک منتقل کنید . حدود 30 دقیقه یخچال باید خاموش باشد .

2 . محل دقیق سنسور مورد نظر را پیدا کنید . می توانید از دفترچه راهنما برای پیدا کردن محل سنسورهای استفاده کنید .

3 . سنسور در پوشش پلاستیکی محافظ قرار دارد. پوشش را به آرامی از روی سنسور بردارید.

4 . سنسور را به آرامی از جای خود بردارید . سنسور دارای اتصالاتی است که میتوانید به وسیله سیم چین آن را جدا کنید .

 • . سنسور جدید را در محل نصب قرار داده و آن را به سوکت وصل کنید.
 • . مجدد محافظ سنسور را بر روی آن قرار دهید و یخچال را به برق متصل کنید .

هشدار: انجام تعمیرات لوازم خانگی می تواند خطرناک باشد . شما باید از تجهیزات ایمنی و ابزار مناسب استفاده کرده و تمام دستورالعمل ها را دنبال کنید . تا زمانی که مطمئن نشده اید که تمام مراحل را یاد گرفته اید و قادر به تکمیل تعمیر هستید ، اقدام به انجام کاری نکنید . برخی از تعمیرات فقط باید توسط یک تکنسین ماهر انجام شود .

تست و تعمیر سنسورهای یخچال فریزر انواع برند در ایران کمپانی :

خرابی سنسورهای مختلف ، نشانه‌های خاصی دارد . با دقت به این نشانه‌ها می‌توانید از سلامت یخچال خود یا وجود یک مشکل مطلع شوید . برای اینکه بتوانید یک تست درست انجام دهید ، می‌توانید از افراد آگاه و خبره در این حوزه کمک بگیرید. شرکت ایران کمپانی یکی از برترین شرکت‌هایی است که می‌تواند به شما در تست و تعمیر سنسورها کمک کند . افراد متخصص و ماهری که در این شرکت مشغول به کار هستند ، تجربه بالایی در تعمیر سنسورهای یخچال فریزرها دارند . برای دریافت مشاوره و ثبت درخواست تعمیر از ایران کمپانی ، می‌توانید با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید .